Prelekcje

UWAGA!
Sala prelekcyjna na ul. Małogoskiej 7 na codzień jest lokalizacją płatną. Uczestnicy Jagaconu mają zagwarantowany bezpłatny wstęp na prelekcje konwentowe. Prosimy jednak, byście po wejściu do budynku udali się do kasy biletowej i poinformowali obsługę, że jesteście uczesnikami Jagaconu.

SOBOTA

Sala Prelekcyjna

10:00 Panel Dyskusyjny: Seriale (Patrycja Jasińska)
3 tysiące tytułów seriali,765 263 godzin, 31 885,94 dób, 87 lat i 4 miesiące. Tyle w przybliżeniu potrzeba czasu do obejrzenia seriali dostępnych na platformach streamingowych. Zapraszam do dyskusji jakie wymagania powinien spełniać serial aby wybrać ten który jest wart naszego czasu,a który może stać się klasykiem dla przyszłych pokoleń,
11:00Avatar: Hardcorowa wiedzówka (Anna „Toshimi Yukiro” Adamczyk)
Jesteś ekspertem od świata Avatara? Ogladałeś legendę Aanga praz legendę Korry po kilka razy? A może poprostu chcesz się dowiedziec ciekawych rzeczy? Jeśli odpowiedź na chociaż jedno pytanie brzmi tak, to znaczy że swietnie trafiłeś.
12:00Krew, pot i roboty czyli cenzura gier video (Przemysław Ciszek)
Cenzura towarzyszy ludzkiej twórczości już od wielu stuleci, ale niekoniecznie kojarzymy ją z takim medium jak gry wideo. To błąd, bo gry także bywają celem złowieszczych cenzorów, którzy chcą pozmieniać to i owo, aby uchronić maluczkich przed zgorszeniem i tego typu rzeczami. Na tej prelekcji dowiecie się jak wyglądały początki cenzurowania gier i jak to wygląda obecnie!
13:00Akademia Mistrzów 1 (Artur Jeziorski)
Cykl prelekcji przeznaczony dla osób chcących zostać Mistrzami Gry lub stawiających pierwsze kroki w tej roli.
Prelekcja obejmuje zagadnienia:
– Współgracze, czyli z kim grać i w jaki sposób.
– Scenariusz, czyli skąd brać pomysły i jakimi narzędziami się wspomagać.
– Sesja, czyli jak prowadzić, jak opisywać świat i jak odgrywać NPC.
14:00Spotkanie autorskie: Kulisy tworzenia scenariusza do Kajka i Kokosza, oraz innych serii komiksowych i filmowych (Maciej Kur)
Maciej Kur – polski scenarzysta komiksowy i animacyjny, filmowy, reżyser i recenzent. Od roku 2016 scenarzysta oficjalnej kontynuacji Kajka i Kokosza, twórca serii komiksowych Lil i Put, Emilka Sza, Delisie. Autor powieści dla dzieci „Sylwia Sylwester jest niecałopełnista”. Od 2009 roku zawodowo pisze scenariusze i reżyseruje filmy (nie tylko) animowane.
15:00Panel dyskusyjny: Kreskówki (katarzyna Sułek, Martyna „Szatan” Cichocinska)
Ed, Edd i Eddy, Atomówki, Laboratorium Dextera czy Chojrak, tchórzliwy pies. Stare kreskówki z Cartoon Network – jednym bardziej, innym mniej znane. Pamiętacie je? A może chcielibyście je poznać? Jeśli odpowiedź na chociaż jedno z tych pytań brzmi „tak” to doskonale trafiliście! Porozmawiamy o najbardziej znanych kreskówkach, ciekawostkach na ich temat, a na koniec omówimy najciekawsze teorie wymyślone przez fanów! A może Ty wiesz coś na temat starych kreskówek i chcesz się tym podzielić? Przyłącz się do nas i zabierz głos.
16:00Spotkanie autorskie z Jarosławem Dobrowolskim (Anna Dziegielewska – Planeta Czytelnika)
Rozmowa o debiutanckiej powieści „Delirium”, która rozpoczyna cykl „Krwiopijca”. Zapraszamy w Bieszczady pełne dziwnych istot i obrzędów!
17:00Wstyd nie znac! czyli hity wydawnictwa Image, które podbiły swiat (Michał Mazur)
„W 1992 r. najlepsi ówcześni amerykańscy rysownicy utworzyli prawdziwy Dream Team zakładając wydawnictwo komiksowe Image Comics. Wydawnictwo jakiego jeszcze nie było! Światło dzienne ujrzały takie dzieła jak Spawn, WildC.A.T.s, czy Savage Dragon. Tytuły które od razu podbiły rynek komiksu!”
18:00Silver Age – Renesans komiksu superbohaterskiego (Piotr „Durley” Durlik)
Krótkiwe omówienie najważniejszych wydarzeń które doprowadziły do renesansu komiksu superbohaterskiego i początku wielu najpopularniejszych postaci.

Blok Integracyjny

10:00 Warsztaty z robienia wianków (Katarzyna Sułek i Anna Daszewska)
Tworzenie fantazyjnych koron z kwiatów to sztuka, która jeszcze kilka wieków temu stanowiła jedną z podstawowych umiejtności niemal każdej słowianki. Obecnie, coraz więcej osób decyzuje się na „powrót do korzeni”, przykładając większą uwagę do dawnych wierzeń i zwyczajów. Wychodząc temu na przeciw zapraszamy was na warsztaty z robienia wianków, podczas których poznacie kilka rónych technik tworzenia oraz ozdabiania kwiatowych koron. Wśród nich wybierzenie tą, która najbardziej wam odpowiada i stworzycie swój własny, unikatowy wianek godny Słowianki XXIw. Liczba uczestników: 15 osób.
12:00Paperized (Martyna „Szatan” Cichocinska)
Paperized – Przyjdź, wytnij swoją ulubioną postać z papieru, sklej i zabierz ze sobą gotową figurkę.
14:00Belgijka (Katarzyna Sułek)
Czymże byłby konwent bez Belgijki? Zapraszamy was na naukę jednego z najbardziej znanych tańców konwentowych. Sam taniec poprzedzi którki instruktaż przeznaczony zarówno dla osób, które po raz pierwszy zdecydują się zatańczyć Belgijkę, jak i „starych wyjadaczy”, dla których kroki Belgijki znane są lepiej niż tabliczka mnożenia. Ilość uczestników nieograniczona 🙂
15:00Warsztaty z malowania figurek (Piotr „Durley” Durlik)
Omówienie i ćwiczenie praktyczne podstsaw malowania modeli(figurek) do gier planszowych i bitewnych. Wymagane są jedynie dobre chęci 🙂
16:00Nauka tanców szkockich (Anna Rey)
W trakcie warsztatów bedzie można nauczyć się podstawowych kroków i figur oraz zatańczyć łatwe tańce socjalne(grupowe). Nie są wymagane żadne wcześniejsze umiętności taneczne.
18:00Konwentowe przyspiewki – Karaoke (Anna Daszewska)
Znana z innych konwentów zabawa polegająca na grupowym śpiewaniu. Można śpiewać wszystko od Kaczmarskiego przez Disney po piosenki świąteczne 😉

Atrakcje Specjalne

11:00 Rozgrywki w Juggera (KAcper Babiarz)
09 DSH „Leśni” to drużyna harcerska z Ostrowca Świętokrzyskiego, obchodząca w tym roku pięciolecie swojego istnienia. 🌲 Od samego początku, silnie związana z grami planszowymi i szeroko pojętą fantastyką. Jednym z celów organizacji jest propagowanie jakże szlachetnej gry „Jugger”. 🧙‍♀️ Na naszej strefie, będziecie mogli dokładnie zapoznać się z brońmi wykutymi przez samego Aresa, boga wojny oraz sprawdzić ich potęgę ⚡️ Do zobaczenia! 3..2…1… Jugger!
Blok Integracyjny
12:00K2 – czyli kowalstwo i kaletnictwo (Jarosław „Artamir” Dróżdż)
Zawsze interesowało Cię rekodzieło? Zapraszam na krótką pogadankę o tym jak stworzyć coś unikatowego własnymi rękami. Opowiem jak wygląda praca kowala i kaletnika. Podpowiem skąd mozna brać materiały na swojepierwsze prace, jak zacząć oraz jak wiele frajdy może sprawiac takie hobby.
Kuźnia
13:00Warsztaty walki bronią bezpieczną (LARP) (Marek Kardasiński)
Jeśli marzy Ci się kariera szermierza, czy też średniowiecznego wojaka albo bohatera rodem z filmów fantasy, ale z rozmaitych powodów wolisz nie korzystać z ostrej i ciężkiej stali – zapraszamy na warsztaty walki bronią bezpieczną!
Obóz Larp
16:00Rozgrywki w Juggera (KAcper Babiarz)
09 DSH „Leśni” to drużyna harcerska z Ostrowca Świętokrzyskiego, obchodząca w tym roku pięciolecie swojego istnienia. 🌲 Od samego początku, silnie związana z grami planszowymi i szeroko pojętą fantastyką. Jednym z celów organizacji jest propagowanie jakże szlachetnej gry „Jugger”. 🧙‍♀️ Na naszej strefie, będziecie mogli dokładnie zapoznać się z brońmi wykutymi przez samego Aresa, boga wojny oraz sprawdzić ich potęgę ⚡️ Do zobaczenia! 3..2…1… Jugger!
Blok Integracyjny
17:00LARP: Karczemne opowieści Anno Domini 1355 (Marek Kardasiński)
Larp o tematyce karczemnej, gdzie sporo osób o różnym statusie jak i indywiduach znajduje się w karczmie na rozdrożach. To jakie mają cele pozostają tylko im wiadome, ale pewne jest, że może być interesującą jak zaczną być wyciągane przysłowiowe karty na stół.
Obóz Larp

NIEDZIELA

Sala Prelekcyjna

10:00 Masc na latanie, czyli rosliny w fantastyce (Makary Kłopocki)
11:00Spotkanie autorskie: „Jak zelazo stało sie skarbem”
(Krzysztof Marchel i Grzegorz Kosterski-Spalski)

12:00Quiz z legendarnych ilustracji komiksowycht (Piotr „Durley” Durlik)
Quiz z rozpoznawania najbardziej ikonicznych ilustracji, paneli i okładek w historii komiksów.
13:00Akademia Mistrzów 2 (Artur Jeziorski)
Cykl prelekcji przeznaczony dla osób chcących zostać Mistrzami Gry lub stawiających pierwsze kroki w tej roli.
Prelekcja obejmuje zagadnienia:
– Współgracze, czyli z kim grać i w jaki sposób.
– Scenariusz, czyli skąd brać pomysły i jakimi narzędziami się wspomagać.
– Sesja, czyli jak prowadzić, jak opisywać świat i jak odgrywać NPC.
14:00Demonologia słowianska (Marcin Danielewicz)
Co wiecie o biesach i czartach, kim jest Baba Jaga, czym różni się wiła od rusałki. Czego bali się nasi przodkowie i jak z tym sobie radzili. Na te i wiele innych pytań postaram się udzielić odpowiedzi. Zapraszam serdecznie na prelekcję Demonologia Słowiańska.
15:00Gotham City – najwazniejsze fikcyjne miasto w komiksie (Piotr „Durley” Durlik)
Krótki przewodnik po komiksowym Gotham City, jego historii, architekturze, najważniejszych lokalizacjach oraz jak to wpływa na wydarzenia z kart komiksów.

Blok Integracyjny

10:00 Gra Terenowa (Anna Daszewska)
Zaczynamy od bloku integracyjnego. Przygotujcie się na trochę chodzenia. Według starej fandokowej maksymy ,,Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę” dlatego będziemy dzielić się na grupy ;).
11:00Warsztat fryzjerski elfa i tarczowniczki (Katarzyna Sułek)
Czy kiedykolwiek zastanawiał_ś sie jakie techniki wykorzystują fryzjerzy pracujący na planach filmowych? W jaki sposób tworzą fantazynje fryzury elfów czy Wikingów? Jeżeli odpowiedź na przynajmniej jedno z powyższych pytań brzmi 'TAK”, te warsztaty są właśnie dla Ciebie! Podczas szkolenia nauczysz się podstaw tworzenia warkoczy oraz poznasz kilka sposobów na upięcia włosów rodem z opowieści fantasy. Masz swoje wymarzone upięcie? Daj znać, a nasza stylista postara się wyczarować coś podobnego z Twoich włosów. Liczba uczestników: 20 osób.
13:00Nauka Tanców Irlandzkich (Anna Rey)
W trakcie warsztatów bedzie można nauczyć się podstawowych kroków i figur oraz zatańczyć łatwe tańce socjalne(grupowe). Nie są wymagane żadne wcześniejsze umiętności taneczne.
14:00Zrób sobie dywan (Anna Daszewska)
Czy marzył_ś kiedyś o designerskim i ręcznie robionym dywaniku do łazienki? Albo chciał_ byś mieć gobelin rodem z domu babci? Na tych warsztatach pokarzę Ci podstawowe techniki tkania na ramach.

Atrakcje Specjalne

11:00 Rozgrywki w Juggera (KAcper Babiarz)
09 DSH „Leśni” to drużyna harcerska z Ostrowca Świętokrzyskiego, obchodząca w tym roku pięciolecie swojego istnienia. 🌲 Od samego początku, silnie związana z grami planszowymi i szeroko pojętą fantastyką. Jednym z celów organizacji jest propagowanie jakże szlachetnej gry „Jugger”. 🧙‍♀️ Na naszej strefie, będziecie mogli dokładnie zapoznać się z brońmi wykutymi przez samego Aresa, boga wojny oraz sprawdzić ich potęgę ⚡️ Do zobaczenia! 3..2…1… Jugger!
Blok Integracyjny
12:00Szabla Polska (Semper Fidelis Res Publicae)
Prezentacja i omówienie Szabli Polskiej w wykonaniu bractwa.
Obóz Bractwa
13:00Warsztaty walki bronią bezpieczną (LARP) (Marek Kardasiński)
Jeśli marzy Ci się kariera szermierza, czy też średniowiecznego wojaka albo bohatera rodem z filmów fantasy, ale z rozmaitych powodów wolisz nie korzystać z ostrej i ciężkiej stali – zapraszamy na warsztaty walki bronią bezpieczną!
Obóz Larp
14:00Broń palna w dawnej Polsce (Semper Fidelis Res Publicae)
Prezentacja i omówienie Broni Palnej używanej w dawnej Polsce, w wykonaniu bractwa.
Obóz Bractwa